„Vreau și eu să fiu primar!”

Data adăugării:
28/4/2023
Categorie:
Activități
Mihai Marilena
Autor:
Mihai Marilena
Descriere:

În cadrul activităților din Săptămâna „Școala Altfel”, elevii de gimnaziu de la Școala Gimnazială Nr. 1 Răchiți, însoțiți de directorul Pușcașu-Gavrilă Simona și cadrele didactice, au participat la o lecție de cetățenie democratică, intitulată „Vreau și eu să fiu primar!” desfășurată la Primăria Răchiți.

Primarul comunei, Florin-Dan Bulgaru, și-a arătat disponibilitatea de a fi ghid elevilor, a avut bunăvoința de a prezenta fiecare compartiment al primăriei și rolul acestuia, a explicat atribuțiile funcției de primar în rezolvarea problemelor viitorului cetățean al comunei Răchiți.

Simulând o ședință de consiliu local, elevii au înțeles mai bine ce înseamnă să fii primar, cum se conduce o ședință de lucru, care este aportul fiecărui membru al consiliului local în derularea proiectelor administrative ce vor asigura prosperitatea comunității locale.

Mențiuni în presă:
Documente atașate:
„Vreau și eu să fiu primar!”
No items found.